top of page
  • Yazarın fotoğrafıEsmanur Kılıçman

SİGORTA TAHKİM KOMİSYONU

Güncelleme tarihi: 11 Eki 2022

Sigorta tahkim komisyonu, sigorta sözleşmelerinden doğan uyuşmazlıkların çözümü amacıyla 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu ile kurulmuştur. Aynı Kanun'un 30. maddesine göre ''Sigorta ettiren veya sigorta sözleşmesinden menfaat sağlayan kişiler ile riski üstlenen taraf arasında sigorta sözleşmesinden doğan uyuşmazlıkların çözümü amacıyla Birlik nezdinde Sigorta Tahkim Komisyonu oluşturulur.'' şeklinde bir tanımlama da mevcuttur.


Sigorta tahkim komisyonu, aslında alternatif uyuşmazlık yollarından biridir. Yani içerisinde bulunduğunuz ve sigortadan doğan hukuki bir uyuşmazlığı mahkeme dışında sigorta tahkim komisyonu aracılığı ile de çözebilirsiniz. Alternatif uyuşmazlık yolundan anlaşılması gerektiği üzere tahkim başvurusu zorunlu bir yol değildir. Taraflar mahkemeye başvurabilecekleri gibi isterlerse de sigorta tahkim komisyonuna başvuru yapabilirler. Ancak gerek tahkim masrafları gerek tahkim yargılaması, mahkemelerce yapılan yargılamalardan daha ekonomik ve kısa sürdüğünden çoğunlukla tahkim başvurusu tercih edilmektedir.


Peki hangi uyuşmazlıklar için sigorta tahkim komisyonuna başvuru yapılır? Geçirdiğiniz bir trafik kazası sonucu aracınızda meydana gelen tüm zarar kalemleri için bu komisyona başvurabilirsiniz. Özellikle DEĞER KAYBI hususunda komisyona başvuru yapılmaktadır.


Araç değer kaybı için Sigorta Tahkim Komisyonuna başvurabilirsiniz.
Sigorta Tahkim Komisyonu


Comentários


bottom of page